Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego FERSO serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie informacyjne dotyczące wyjazdów na wolontariat zagraniczny w ramach programu „Młodzież w działaniu”, Akcja 2. Wolontariat Europejski.
Spotkanie odbędzie się w siedzibie Fundacji przy ulicy Strzelców Kaniowskich 71/73 11 (środa) września 2013r. o godzinie 16.30.
Znajdź eurowolontariat dla siebie!
Jeśli zastanawiasz się nad udziałem w wolontariacie europejskim, ale nie wiesz dokładnie czym chciałabyś się zajmować, zajrzyj do naszego artykułu poniżej i na stronę Eurodesk Polska. Znajdziesz tam bazę eurowolontariatów.
W tym artykule znajdziecie bardziej szczegółowe informacje dotyczące programu „Młodzież w Działaniu” i opis poszczególnych akcji, kto może brać w nich udział, czas trwania, zasady dofinansowania, kto jest odpowiedzialny za koordynacje programu oraz jakie państwa mogą brać w nim udział.
Czytaj więcej: "Młodzież w działaniu" - bardziej szczegółowo o akcjach
Oświadczenie Fundacji FERSO, oficjalnej Regionalnej Struktury Wsparcia programu "Młodzież w działaniu", w sprawie ofert odpłatnego przygotowywania wniosków do programu "Młodzież w działaniu" oraz odpłatnych szkoleń prowadzonych przez firmy prywatne.
Informujemy, że w ciągu roku dla beneficjantów z woj. łódzkiego odbywają są BEZPŁATNE szkolenia i konsultacje na temat zasad programu "Młodzież w działaniu", które przygotowują do realizacji projektów oraz wypełniania wniosków o dofinansowanie. Szkolenia te prowadzą wybrane i rekomendowane przez Narodową Agencję ośrodki szkolące, które dysponują szeroką wiedzą o programie, mają doświadczenie w realizacji projektów młodzieżowych oraz zapewniają odpowiednią jakość przeprowadzanych szkoleń.
W województwie łódzkim regionalną strukturą wsparcia programu jest Fundacja FERSO - działamy nieodpłatnie na rzecz potencjalnych i przyszłych beneficjentów programu.
Wszelkiego rodzaju szkolenia odpłatne odbywają się poza system kontroli jakości przez Narodową Agencje Programu "Młodzież w działaniu" oraz narażają beneficjentów na niepotrzebne, duże koszty - 500 zł za 6 godzinne spotkanie informacyjne! Narodowa Agencja nie bierze żadnej odpowiedzialności za przekazywane tam treści.
Podobnie przestrzegamy przed oferta odpłatnego pisania wniosków - nasza analiza wykazała brak podstawowej wiedzy na temat programu, wiemy też iż składane wnioski przez te firmy zostają wyłapywane i odrzucane ze względu na rażące błędy merytoryczne. Równocześnie dziękujemy organizacjom za informacje o wysyłce na ich maile informacji reklamy odpłatnych szkoleń i prosimy o uwagę w tej kwestii.
Zespół Fundacji
Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami na temat Wolontariatu Europejskiego wydanymi przez Narodową Agencję programu "Młodzież w działaniu". Znacznie więcej znajdziecie na stronie http://youth.org.pl/index.php/ida/7/
Wolontariat zmienia nas, czyli jak zostać Europejskim Wolontariuszem
Publikacja jest zbiorem ?zapisków z podróży? osób, które już wróciły z wyprawy wolontariackiej. Z jednej strony pokazują, jakie doświadczenia można zdobyć, podążając drogą Wolontariatu Europejskiego, a z drugiej strony chcą podzielić się wiedzą, jak taką drogę rozpocząć i czego można się na niej spodziewać.
Plik dostępny on-line TU
Przewodnik dla organizacji goszczących Wolontariatu Europejskiego
Przewodnik został przygotowany z myślą o organizacjach, które zaczynają realizować projekty w ramach Akcji 2. polegające na goszczeniu młodych ludzi z zagranicy przyjeżdżających do Polski na wolontariat. Publikacja podzielona jest na trzy części; w pierwszej znajdują się szczegółowe informacje na temat przebiegu projektu Wolontariatu Europejskiego, praw i obowiązków zaangażowanych osób oraz wskazówki dotyczące całego pobytu wolontariusza. Druga i trzecia część zaadresowane są do koordynatora projektu i mentora.
Plik dostępny on-line TU
Wolontariat zmienia świat, czyli Wolontariat Europejski w Twojej organizacji
Publikacja przedstawia istotę i historię Wolontariatu Europejskiego oraz korzyści płynące z jego realizacji dla wszystkich zaangażowanych stron. Dodatkowo praktyczne wskazówki zaopatrzą czytelnika w wiedzę na temat tego jak otrzymać akredytację, kim są partnerzy projektu oraz czy program "Młodzież w działaniu" finansuje cały projekt oraz innych ważnych faktów. W książce nie zabraknie również przykładów dobrych praktyk.
Plik dostępny on-line TU
Informacje pochodzą ze strony www.youth.org.pl
Polecamy Wam stronę Stowarzyszenia Uczestników Wolontariatu Europejskiego TRAMPOLINA. Jest to Stowarzyszenie założone przez byłych wolontariuszy EVS. Do najważniejszych celów TRAMPOLINY należą:
- integracja środowiska byłych wolontariuszy
- wspieranie i wspólna realizacja inicjatyw podejmowanych przez byłych wolontariuszy
- utrzymywanie kontaktów z obecnymi wolontariuszami EVS
- promowanie idei Wolontariatu Europejskiego oraz Programu Młodzież ? zwłaszcza wśród osób z mniejszymi szansami
- współpraca z zagranicznymi stowarzyszeniami ex-EVS (Ex Volunteer Association)
Na stronie znajdziecie ponadto informacje o tym, jak wyjechać na EVS i kolejne informacje o projektach.
Program "Młodzież w działaniu" oferuje wsparcie we wszystkich regionach Polski poprzez następujące struktury:
1. Ośrodki szkolące programu "Młodzież w działaniu"
Ośrodki szkolące oferują szkolenia wprowadzające. Trwają one 2 lub 3 dni, poruszają tematykę związaną ze strukturą Programu, podziałem na Akcje i ich specyfiką, cyklem projektowym, podstawowymi aspektami jakościowymi projektu w Programie, założeniami jakościowymi w poszczególnych Akcjach, priorytetami i edukacją pozaformalną oraz pracę nad wnioskiem do programu i finansowanie działań.
Jeśli chcesz uczestniczyć w spotkaniu informacyjnym bądź szkoleniu wprowadzającym - sprawdź aktualne zaproszenia na stronie www.youth.org.pl lub skontaktuj się z podanymi osobami w Twoim regionie.
2. Konsultanci programu
Przez nich prowadzone są konsultacje. Można na nich przedyskutować swój pomysł na projekt, zasięgnąć porady dotyczącej prawidłowego wypełnienia wniosku o fundusze, zrealizowania już zaakceptowanego projektu bądź właściwego rozliczenia działań. Jeśli jesteś tym zainteresowany, skontaktuj się z konsultantem działającym w Twoim województwie, po kliknięciu na interesującym Cię regionie Polski zobaczysz jego adres.
Konsultanci na pracę związaną z naszym programem poświęcają dwie godziny w tygodniu, dlatego radzimy skontaktować się z nimi odpowiednio wcześniej, aby na pewno znaleźli dla Was czas.
Ponadto konsultanci organizują spotkania informacyjne - prezentacje możliwości oferowanych przez program "Młodzież w działaniu". Sprawdź aktualne zaproszenia na spotkania lub skontaktuj się z konsultantem w Twoim regionie. Spotkania trwaja do 3 godzin.
Informacja pochodzi ze strony www.youth.org.pl
Fundacja FERSO jest ośrodkiem szkolącym programu oraz punktem konsultacyjnym w regionie łódzkim. Zapraszamy do konsultowania pomysłów i współpracy z nami!
Przedstawiamy oświadczenie Narodowej Agencji w sprawie ofert odpłatnego przygotowywania wniosków do programu "Młodzież w Działaniu" (z dn. 1 marca 2010 r.)
W związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie ofertami związanymi z odpłatnym przygotowywaniem wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Młodzież w działaniu?"przypominamy, że jednym z podstawowych założeń programu jest bezpośrednie zaangażowanie młodych ludzi w proces przygotowywania projektu i samodzielne wypełnianie wniosku. Dlatego też działalność polegającą na odpłatnym świadczeniu tego typu usług uważamy za naganną i sprzeczną z podstawowymi założeniami programu edukacyjnego jakim jest "Młodzież w działaniu". Zdecydowanie odradzamy korzystanie z tego typu wsparcia.
Narodowa Agencja nie jest związana z jakąkolwiek firmą komercyjną, która oferuje usługi z zakresu pośrednictwa w uzyskiwaniu dofinansowania, a także nie ponosi odpowiedzialności za działalność tego typu przedsiębiorstw.
Jednocześnie informujemy, że w ciągu roku na terenie całego kraju odbywają są BEZPŁATNE szkolenia i konsultacje na temat zasad programu, które przygotowują do realizacji projektów oraz wypełniania wniosków o dofinansowanie. Organizowane są również bezpłatne szkolenia dotyczące m.in. włączania młodzieży z mniejszymi szansami oraz edukacji pozaformalnej. Szkolenia te prowadzą wybrane i rekomendowane przez Narodową Agencję ośrodki szkolące, które dysponują szeroką wiedzą o programie, mają doświadczenie w realizacji projektów młodzieżowych oraz zapewniają odpowiednią jakość przeprowadzanych szkoleń.
Źródło: Narodowa Agencja programu "Młodzież w Działaniu"
UWAGA! Informacje na temat konsultacji dotyczących programu oraz terminów kolejnych szkoleń w regionie łódzkim znajdą Państwo na naszej stronie. Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w organizowanych przez nas szkoleniach. Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do współpracy!
Co to jest Wolontariat Europejski - EVS?
To Akcja 2 Programu "Młodzież w działaniu" Unii Europejskiej. EVS wspiera międzynarodową wolontarystyczną pracę dla młodych ludzi z całej Europy. Jego celami jest rozwijanie solidarności, promocja tolerancji między młodymi ludźmi i obywatelstwa Europejskiego. To właśnie w ten sposób Unia Europejska wspiera projekty kulturalne, socjalne i ekologiczne.
Wolontariat Europejski (European Voluntary Service ? EVS) to akcja umożliwiająca wolontariuszowi lub grupie wolontariuszy podjęcie pracy społecznej we wszystkich Krajach Programu i Sąsiedzkich Krajach Partnerskich. EVS powstał po to, by wolontariusze mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy przez doświadczenia związane z edukacją poza formalną. W Wolontariacie Europejskim może uczestniczyć każdy młody człowiek w wieku od 18 do 30 lat, w szczególnych sytuacjach możliwy jest udział młodzieży w wieku 16 - 17 lat. Pobyt w zagranicznej organizacji trwa od 2 do 12 miesięcy.
Wolontariat Europejski to szansa dla organizacji i instytucji, które chcą gościć i wysyłać wolontariuszy. Organizacją Wysyłającą, Goszczącą lub/i Koordynującą może zostać każda organizacja, której działalność nie jest nastawiona na zysk. Organizacja taka musi uzyskać status akredytowanej organizacji EVS.
Gdzie mogę zrealizować EVS?
Zrealizowanie EVS jest możliwe w "Krajach Programu" (wszyscy członkowie UE, Turcja, Islandia, Liechtenstein, Norwegia), oraz w sąsiadujących krajach (Albania,Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Macedonia, Serbia, Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Białoruś, Mołdawia, Rosja, Ukraina), lub "Inne-Kraje Partnerskie na świecie" np. Ameryka Łacińska, Karaiby, Azja, Oceania.
Istotne jest jedynie to, żeby jeden z dwóch krajów (goszczących lub wysyłających) był z Unii Europejskiej.
Kto może wziąć udział?
Każdy w wieku od 18 do 30 lat, kto chciałby przeżyć niesamowity czas, zdobyć doświadczenie, poznać wyjątkowych ludzi!
Jak długo trwają projekty?
Sam możesz zdecydować ile czasu spędzisz u organizacji goszczącej! Projekty trwają od 2 do 12 miesięcy (najczęściej od 6 do 12). Musisz odbyć również trening przed wyjazdem i ewaluację.
Jakie muszę ponieść koszty?
Koszty są niewielkie- gdyż Unia Europejska opłaca prawie wszystkie wydatki! Nie musisz martwić się o koszt zakwaterowania, ubezpieczenia, podróży, jedzenia! Dodatkowo masz zapewniony kurs języka kraju, do którego pojedziesz, a także kieszonkowe na drobne wydatki.
Jak wypełnić wniosek?
Zanim wypełnisz wniosek, musisz znaleźć organizację wysyłającą, która będzie Cię wspierała, i która wypełni z Tobą wniosek.
Nie wiesz do kogo się udać?
Fundacja FERSO chętnie Ci pomoże! | |
więcej informacji na stronie www.youth.org.pl
Główne cele programu "Młodzież w Działaniu" to:
- przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów zakorzenionych w mentalności młodych ludzi,
- przygotowywanie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym państw europejskich,
- rozwijanie osobowości młodych ludzi, zwiększanie udziału w życiu społecznym młodzieży z mniejszymi szansami.
Ten Program Komisji Europejskiej skierowany jest do młodzieży w wieku 13-30 lat oraz pracowników młodzieżowych, wspierający uczestnictwo w kształceniu pozaszkolnym, czyli edukacji pozaformalnej. Obecny program pod nazwą "Młodzież w Działaniu" jest przewidziany na lata 2007- 2013. Poprzedni program - Młodzież zakończył się 31 grudnia 2006 roku.
Program w Polsce koordynuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji z siedzibą w Warszawie, przy ul. Mokotowskiej 43. W celu promocji programu przeprowadza ona m.in. darmowe szkolenia pracowników młodzieżowych z zakresu zarządzania projektem i występowania o granty.
Polecamy Wam oficjalną stronę Programu www.mlodziez.org.pl, na której znajdziecie m.in. aktualne informacje o możliwościach proponowanym młodym ludziom oraz organizacjom publicznym i pozarządowym w Europie.
![]() |
![]() |
|
Jak zostać Organizacją Goszczącą?
(krok po kroku)
Każdy Wolontariusz jest przyjmowany przez Organizację Goszczącą. Może nią zostać każdego rodzaju organizacja pozarządowa, organ władz lokalnych bądź każda inna instytucja prowadząca działalność nie nastawioną na zysk, np. dom opieki, organizacja ekologiczna, świetlica młodzieżowa, dom spotkań młodzieży, etc.
W niektórych przypadkach pewne obowiązki może wziąć na siebie inna organizacja, zwana Organizacją Koordynującą. Do jej zadań mogą należeć związane z projektem prace administracyjne: opracowanie i złożenie wniosku o fundusze do Narodowej Agencji, podpisanie umowy finansowej z Narodową Agencją, otrzymanie grantu i później rozliczenie się z niego, rekrutacja wolontariuszy, itp.
Jak zostać Organizacją Wysyłającą?
(krok po kroku)
Rolę Organizacji Wysyłającej może pełnić każdego rodzaju organizacja pozarządowa (stowarzyszenie, fundacja, itp.), organ władz lokalnych bądź każda inna instytucja prowadząca działalność nie nastawioną na zysk, np. organizacja studencka, samorząd szkolny, dom kultury, klub europejski, etc.